Investoři, kteří chtějí v dnešní době rozšířit své portfolio, musí čelit těžké pravdě:

mají na výběr z omezených možností.

V této prodloužené éře nízkých sazeb se průměrný úrok na spořících účtech blíží nule. Fixní výnosy na tom nejsou o mnoho lépe, desetileté státní dluhopisy nabízejí úrok hluboko pod 1 %.

To nestačí ani na to, abyste udrželi krok s roční inflací, natož aby vaše úspory rostly pro pohodlný důchod. Zbývá tedy jedna hlavní zbraň ve vašem arzenálu: Akcie neboli podíly ve veřejně obchodovaných společnostech.

Akciový trh

S nákupem akcií je spojeno větší riziko než s dluhopisy nebo jinými investicemi, ale také větší potenciální výnos. Z dlouhodobého pohledu mnoha desetiletí jsou akcie chytrým místem, kde se vyplatí investovat – podle údajů společnosti Goldman Sachs přinášely za posledních 140 let průměrný roční výnos 9,2 %.

Když tento výnos zkombinujete s výnosem za mnoho desetiletí svého pracovního života, pochopíte, proč jsou akcie základní složkou většiny portfolií. Nabízejí nejen potenciální zhodnocení ceny akcií, ale také generování příjmů, pokud poskytují dividendu (pravidelnou výplatu akcionářům).

Pomocí jednoduché kalkulačky růstu na webu Investor.gov lze zjistit, že pokud mladý střadatel měsíčně vkládá 500 dolarů a po dobu 40 let se těší 7% výnosu z akcií, získá úctyhodných 1,2 milionu dolarů.

„Akcie mají větší potenciál výnosu, a proto jsou hlavní součástí portfolia většiny investorů,“ říká Michael Kealy, vzdělávací kouč makléřské společnosti TD Ameritrade v Salt Lake City. „Historicky poskytovaly výnosy na sever od ostatních tříd aktiv. Je zde větší riziko – ale existují způsoby, jak toto riziko kompenzovat.“

Jak nakupovat akcie:

Akcie pro začátečníky:

Zde jsou tři kroky, jak začít nakupovat akcie:

1. Rozhodněte se mezi podílovým fondem a jednotlivými akciemi.

2. Rozhodněte se, které akcie chcete vlastnit

3. Prodej akcií: Zvažte daně a rizika

4. Fondy vs. akcie

Kde má tedy nový investor začít s nákupem jednotlivých akcií? Pokud je vaším primárním spořicím nástrojem firemní fond 401(k), obvykle vám bude předložena nabídka podílových fondů, což jsou koše velkého počtu akcií.

(Výjimkou jsou akcie vaší vlastní společnosti, které mohou být v rámci tohoto plánu skutečně nabízeny).

Pro většinu investorů jsou rozumnější cestou podílové fondy, protože nabízejí větší diverzifikaci a menší riziko. Pokud však máte zájem o nákup akcií jednotlivých společností, můžete tak jistě učinit i jinde – například v tradičních nebo Rothových IRA, což jsou penzijní účty, které vám umožňují vybírat z širšího spektra investičních možností.

Burzovní makléři

Nebo také můžete obchodovat s akciemi na běžném zdanitelném makléřském účtu u oblíbených online brokerů, jako jsou TD Ameritrade, Merrill Edge, E*Trade nebo Schwab. Mnoho investorů v dnešní době dokonce tíhne k aplikacím, jako je Robinhood, které oslovují mobilní a technicky zdatné myšlení mladších střadatelů.

Každá makléřská společnost nabízí své vlastní vzdělávací nástroje, které by noví investoři měli plně využít.

,,Ať už používáte jakoukoli platformu, bude k dispozici komplexní soubor výzkumů, které vám pomohou učinit co nejinformovanější rozhodnutí,“ říká Aron Levine, prezident Bank of America pro preferované a spotřebitelské bankovnictví a investice.

,,Musíte se vzdělávat, protože nechcete vybírat akcie na základě nejnovějšího drbu ve zprávách nebo toho, co jste slyšeli na chodbách.“

1. Jak nakupovat akcie online

Než si vyberete makléřskou firmu, důkladně si ji prověřte a zjistěte si strukturu poplatků, například kolik si účtují za provedení obchodu. U některých online brokerů může být nulový – jinými slovy bez poplatků – nebo to může být skromná částka, například 15 nebo 20 dolarů.

Jen mějte na paměti, že pokud jsou s obchodováním spojeny poplatky, časté nákupy a prodeje budou snižovat vaše celkové výnosy. I když se tyto náklady zdají být na první pohled malé, mohou se značně sčítat: Jedna známá studie totiž zjistila, že častí obchodníci dosáhli o 6,5 % nižšího výkonu než širší trh, a to zejména kvůli nákladům na obchodování. Obchodní platforma etoro je kompletně bez poplatků, s kladnými etoro recenzemi.

Část tohoto zaostávání za trhem je způsobena tím, že individuální investoři prostě nemají zkušenosti s úspěšným načasováním trhu.

Reagujeme emocionálně, nikoli racionálně, nakupujeme, když jsou ceny akcií příliš vysoké, a prodáváme, když jsou příliš nízké. Pro většinu investorů je tedy obvykle lepší strategie ,,kup a drž“, podobná strategii Warrena Buffetta: Nakoupit akcie společnosti, které věříte, za

rozumnou cenu, a pak ji nechat na pokoji a sledovat její růst.

2. Jak vybrat správné akcie

Jak se rozhodnout, které akcie koupit? To je otázka za milion dolarů, která je ze své podstaty osobní a na kterou vám nikdo nemůže dát odpověď. Dvě typické školy investičního myšlení jsou však ,,růstové“ versus ,,hodnotové“.

Růstové akcie vypadají v porovnání s jejich současnými zisky obvykle dražší, ale jejich budoucí potenciál ospravedlňuje vyšší cenu. Vzpomeňte si na významné technologické společnosti, které v posledních desetiletích obvykle vypadaly velmi draze, ale rostly skokově – a investory bohatě odměňovaly.

,,To, jak velký růst se očekává, by mělo být jednou z vašich prvních úvah,“ říká Kealy z TD Ameritrade. ,,Chcete vidět budoucí očekávané zisky, které jsou výrazně vyšší než v minulosti, abyste to zjistili, můžete prozkoumat odhady zisků od analytiků

Společnosti.

,,Při hledání atraktivních investic je jedním z tradičních ukazatelů ocenění cena v poměru k zisku (poměr P/E): Kolik utrácím za akcie v porovnání s budoucími zisky?“.

Zde může přijít ke slovu alternativní přístup ,,hodnotového“ investování. Z různých důvodů, například z důvodu širšího zpomalení ekonomiky nebo neuspokojivých čtvrtletních výsledků, může být akcie v danou chvíli poražena, ale v důsledku toho je na prodej. Využijte této slevy, počkejte na oživení a měli byste mít dobrou pozici pro solidní výnosy do budoucna.

Dalším klíčovým ukazatelem, který je třeba zvážit, je výplata dividend. Akcie tak mohou být trvalým zdrojem příjmů, zejména pro ty, kteří se blíží k důchodu a chtěli by mít vedle penze nebo sociálního zabezpečení další zdroj peněz.

Průměrný výnos akcií v indexu S&P 500 se pohybuje kolem 1,5 %, ale pokud si vybíráte chytře, mnoho společností nabízí 3 % a více – což výrazně převyšuje to, co v současné době nabízí většina produktů s pevným výnosem.

3. Prodej akcií

Pokud si vyberete vítězné akcie, gratulujeme vám – ale nezapomeňte, že na zdanitelných účtech bude chtít strýček Sam ochutnat. Krátkodobé zisky jsou zdaněny běžnou sazbou daně z příjmu, zatímco dlouhodobé držby spadají do sazby daně z kapitálových výnosů ve výši 0 %, 15 % nebo 20 % v závislosti na výši příjmu.

Při nákupu a prodeji v rámci tradičních IRA se kapitálové zisky nezdaňují, ačkoli případné výplaty jsou zdaněny jako běžný příjem. Investiční zisky Roth IRA jsou zcela osvobozeny od daně, protože počáteční příspěvky byly po zdanění.

Ještě jedno upozornění k investování do jednotlivých akcií: I když se jedná o velké a známé společnosti, existuje zde poměrně velké riziko. Jak jsme viděli během finanční krize v letech 2008-9, neočekávané události mohou zničit respektované a dlouholeté firmy – a pokud zkrachují, vaše investice může jít k nule.

,,Zejména v posledním půlroce došlo k velkému náporu na akcie, kdy se mladí investoři nadchli pro jednotlivé akcie,“ varuje Levine z Bank of America. ,,To vytváří velké riziko, protože tyto investice mohou jít rychle nahoru nebo dolů, aniž by je cokoli vyrovnávalo.“

Jednou ze strategií, jak snížit riziko, může být omezení takového spekulativního výběru akcií na relativně malé procento portfolia a zbytek věnovat širším podílovým fondům a jiným třídám aktiv, jako je například pevný příjem. Tato celková rovnováha by měla během tržních bouří stabilizovat loď a zabránit dramatickým výkyvům a unáhleným rozhodnutím.

Výběr akcií si můžete vyzkoušet také pomocí cvičného účtu nebo takzvaného ,,papírového obchodování“. Například společnost TD Ameritrade nabízí platformu Thinkorswim, kde se noví obchodníci mohou seznámit s tím, jak tento proces funguje, aniž by do hry vložili skutečné peníze.

,,Jsou to v podstatě Monopoly peněz a můžete si vyzkoušet, co se na nich odehrává, aniž by šlo o reálný účet,“ říká Kealy. ,,Je to dobrý způsob, jak trénovat a budovat si důvěru, protože vzdělání je pro investory, kteří se do obchodování noří poprvé, velmi důležité.“