Když produkujete mnoho odpadu a překračujete limit, který je daný zákonem, musíte se registrovat na ISPOP.CZ a každý rok sem poslat roční hlášení za odpady za předchozí rok. Mnoho lidí už takové byrokratické kroky považuje za samozřejmost, ale také byste měli sledovat zákony, které přinášejí změny. V Čechách je takových zákonů mnoho a v roce 2021 přišel nový zákon o odpadech 541/2020 Sb., který přináší řadu změn.

Co mění zákon o odpadech?

Až do roku 2021 platilo, že máte povinnost roční hlášení zpracovávat a posílat na ISPOP.CZ, pokud za rok vyprodukujete přes 100 kilogramů nebezpečného nebo přes 100 tun běžného odpadu. Zatímco u běžného odpadu se nic nemění, limit u nebezpečného odpadu se nyní posunul na 600 kilogramů. Pokud neprodukujete nebezpečného odpadu tolik, roční hlášení za odpady se vás už netýká. Musíte ale stále vést průběžnou evidenci odpadů a to právě proto, abyste mohli před kontrolou prokázat, že limitu nad 600 kilogramů nedosahujete. Je třeba myslet i na to, že je potřeba zpracovat a zaslat výkaz statistiky o odpadech na Český statistický úřad.

Zákon přinesl ještě jednu důležitou změnu, kterou byste měli znát a sice, že se posunul termín pro odeslání hlášení za odpady na ISPOP.CZ. Roční hlášení o produkci odpadů 2021 musíte zaslat do 28.2. následujícího roku. Doposud to bylo jen do 15.2., takž máte na poslání o 13 dní více času.

Nebaví vás roční hlášení zpracovávat?

Nejste sami, koho tato povinnost okrádá o čas. Vést průběžnou evidenci o odpadech a také zpracovávat roční hlášení, to není nic, na co byste se těšili. Dělat to však nemusíte, obraťte se na specializovanou firmu na Rocnihlaseni.cz, která zpracuje všechny zákonné povinnosti kolem odpadů za vás. Firma zpracovává roční hlášení za podnikatele společnosti i obce, může ho zpracovat i za vás. Více informací i poptávkový formulář najdete přímo na webu.