Už delší dobu si říkáte, že je váš byt poněkud ošuntělý? Rádi byste jej stihli ještě do Vánoc trochu zvelebit? Času už není nazbyt, ale všechno se dá stihnout, když se chce. Jak to tedy provést? Existují náročnější a méně náročné úpravy, rozhodnete-li se pro ty rychlejší, začněte třeba stěnami. Můžete pokoje nově vymalovat, malování však vyžaduje následný úklid, a tak doporučujeme spíš vsadit na tapety. Nemáte-li s tapetováním zkušenosti, nevadí, všechno je jednou poprvé.

Jak na tapetování

Tapetování není žádná věda, jak by se mohlo na první pohled zdát. Důležité je připravit si důkladně podklad, aby k němu tapeta dokonale přilnula. Podaří-li se vám, aby zeď či jiný cílový povrch byl čistý, suchý a rovný, máte z poloviny vyhráno. Teď už stačí vybrat si jen vhodnou tapetu. Podle materiálu se tapety dělí na papírové, vliesové a vinylové. Na lepení jsou nejjednodušší samolepicí tapety, kterým dýchají na záda vliesové tapety. U těch se totiž lepidlo nanáší na podklad a manipulujete tak se suchou tapetou.

Velmi důležitý je ale také vzor tapety a barevné provedení. Do menších interiérů je lepší volit tapety světlejší, naopak tmavší barvy si můžete dovolit ve větších a světlých pokojích. Při výběru je třeba také zohlednit účel místnosti. Do ložnice není vhodné volit příliš křiklavou tapetu, tu snese naopak obývací pokoj nebo jídelna. Jiné motivy tapet zvolíte do dětského pokoje a jiné umístíte do chodby. Berte v úvahu také styl nábytku, někam se bude hodit tapeta s decentním opakujícím se vzorem, jinam se perfektně hodí fototapeta. Nemáte-li ještě představu, navštivte internetový obchod Tapeta-dekorace.cz, kde naleznete široký sortiment různých druhů tapet. Nechte se inspirovat a vybírejte tapety i veškeré příslušenství k tapetování na jednom místě.