Pokud se vám občas stane, že nevystačíte s měsíčním rozpočtem, není třeba propadat depresím. Přečtěte si několik tipů, jak rychle vydělat peníze navíc a vyřešit tak nečekané finanční potíže.

Za finanční problémy se nemusíte stydět. Problém vyjít s penězi do další výplaty má stále velká část české populace, a tyto situace se nevyhýbají lidem v prakticky žádné věkové kategorii. Neustále rostoucí nájmy, platby za energie i ceny potravin způsobují, že musí mnoho z nás každou korunu otáčet dvakrát. S existenčními problémy se přitom potýkají nejen studenti a důchodci, ale i občané v ekonomicky aktivním věku.

Mnoha českým domácnostem chybí úspory, z nichž by hradily nenadálé výdaje, a někdy příjmy nestačí ani na pokrytí pravidelných plateb. To platí zejména u rodin, odkázaných na nájemní bydlení, jehož průměrná výše v posledních letech stoupá rychlým tempem, a to nejen v Praze a středních Čechách. Průmyslové zóny a překladiště, které se rozrůstají v blízkosti dálnic po celém českém venkově, navýšily díky množství agenturních pracovníků ceny nájmů i v řadě menších měst a venkovských oblastí.

Pokud se pravidelně dostáváte do situace, v níž vám již několik dní (nebo dokonce týdnů) před výplatou docházejí prostředky na živobytí, měli byste se poohlédnout po tzv. vedlejším příjmu. Nejčastějším řešením je samozřejmě brigáda nebo druhé zaměstnání na částečný úvazek. Po pracovních příležitostech se přitom dnes nemusíte poohlížet jen v místě bydliště. Díky internetu můžete řadu činností vykonávat na dálku, a vydělávat tak peníze doslova z gauče ve vašem obýváku. Na webových portálech najdete také širokou nabídku domácích prací.

Disponujete-li vhodnými prostorami, můžete přemýšlet o pronájmu. Nemusí se přitom jednat jen o byt, pronajmout můžete třeba garáž nebo zahrádku. V mnoha lokalitách je i po tomto typu nemovitostí poptávka, a pokud je sami nutně využívat nepotřebujete, mohou se snadno stát dalším zdrojem vašich příjmů. A pokud bydlíte ve vlastním bytě, můžete zkusit využít služeb typu AirBNB a nabídnout alespoň část vašeho bydlení jako prostor pro ubytování hostů. Konkrétně již zmíněná online platforma umožňuje pronajmout třeba i jen postel ve sdíleném pokoji.

Zkuste prodat vše, co nepotřebujete. Zapomenuté staré věci ve sklepě mohou skrývat netušený poklad, a peníze často dostaneme i za předměty, u nichž by nás vůbec nenapadlo, že nějakou hodnotu mají. Prodejné je nejen oblečení nebo umění a dekorace, ale i nepoužívané kuchyňské náčiní nebo nepotřebný nábytek. Prohlédněte důkladně všechny skříně a sami uvidíte, že vám v nich leží minimálně několik stokorun. Zboží přitom nemusíte nosit do bazaru nebo zastavárny, k prodeji na internetu můžete dnes použít např. i populární sociální síť facebook.

Pokud potřebujete peníze ihned a nemáte možnost opatřit si potřebné finanční prostředky jinou cestou, může vám pomoci krátkodobá půjčka. Při včasném splacení je zdarma a nabízí tak možnost výhodně překlenout náročné dny před výplatou. Vždy je ale potřeba zvážit, zda půjčku dokážete opravdu včas a řádně splatit.