Nízkoenergetické domy na klíč jsou čím dál častější volbou pro ty, kteří touží po vlastním bydlení. Jsou sice považovány za vyšší investici, na druhou stranu ale dokážou ušetřit do budoucna. Zejména v době, kdy už získání energie do domů není samozřejmostí. Nízkoenergetické domy jsou vytápěny primárně sluncem, takže můžete narazit na různé solární systémy. Ty přeměňují sluneční záření na elektřinu nebo teplo, v závislosti na tom, do jakého solárního systému jste investovali.

Hlavní přínosy nízkoenergetických domů

Jen si to představte! Žijete v domě, který vypadá moderně a navíc je i pohodlný. Neobtěžuje vás průvan ani kolísání teploty mezi jednotlivými místnosti. Největší potěšení vám ale přináší účty za topení nebo chlazení. Ty jsou totiž velice nízké. A právě toto jsou hlavní důvody, proč se lidé rozhodnou bydlet v nízkoenergetických domech.

Historie pasivních domů

Možná máte pocit, že pasivní a nízkoenergetické domy jsou novinkou. Je pravda, že první pasivní dům pochází z roku 1991. Byl postaven v Darmstadtu v Německu. Už před ním sice bylo možné najít domy, které pracovaly na principu získávání energie z obnovitelných zdrojů. Tento pasivní dům byl ale prvním, který byl navíc doplněn o vynikající izolaci, vzduchotěsnou konstrukci, energeticky účinná okna a kontrolované větrání. Od té doby do roku 2010 bylo v Evropě postaveno více než 15 000 pasivních budov.

Pomůže stavba nízkoenergetických domů zastavit znečištění nebo globální oteplování?

Aby bylo těchto cílů dosaženo, je zapotřebí, aby nízkoenergetických a pasivních domů bylo postaveno mnohem více. Jeden dům problém samozřejmě nevyřeší. Pokud by se ale jejich množství zvýšilo (a nahradily by energeticky neúsporné stavby), mohlo by dojít ke značným úsporám energie. Chcete-li tedy investovat do pasivního nebo nízkoenergetického domu, nenechte se odradit ostatními, že si ekologii nepomůžete. Skutečností je, že zapojit by se měl každý.