Oba dva systémy je možné instalovat na střechu nebo v úrovni terénu. Oba vypadají podobně – jsou ve formě velkých desek. Oba by měly být instalovány směrem na jih, protože tak absorbují největší množství solární energie. Čím se liší, je to, na co solární energii přemění. Fotovoltaická elektrárna vyrábí elektřinu, solární panely teplo. I to může rozhodnout o tom, který ze systémů nakonec zvolíte. Oba systémy je možné kombinovat.
Fotovoltaika – výhody
Hlavní výhody spočívají v tom, že tento systém vám umožňuje zvýšit energetickou závislost a také účty za elektřinu. Jeho fungování není podmíněné složitou údržbou a navíc můžete využít státní dotace, které vám pomohou projekt financovat. Je ale zapotřebí splnit podmínky, které jsou vymezeny státem, abyste dotaci získali, což vyžaduje poměrně dost papírování. Stejně jako solární panely se jedná o ekologický a obnovitelný zdroj energie.
Fotovoltaika – nevýhody
Za jednu z největších nevýhod je vnímán fakt, že výkon systému závisí na slunečním záření. I když je možnost využít dotaci, i tak vás čekají poměrně vysoké počáteční náklady na pořízení systému. Elektřinu vyrábíte pouze ve dne a musíte si určit vyhrazenou instalační oblast. To, jak bude systém ziskový, může záviset také na právních předpisech.
Solární kolektory na ohřev vody – výhody
Teplou vodu můžete mít i bez nutnosti spuštění topného systému. Můžete jej využít jako podporu ústředního vytápění a těšit se můžete na energetickou účinnost. I v tomto případě není třeba žádné složité údržby.
Solární kolektory – nevýhody
Hlavním účelem je zejména ohřev teplé užitkové vody, který probíhá pouze za slunečných dnů. Takže i nyní je omezení z hlediska slunečního záření. Také v případě pořízení tohoto systému se připravte na vysokou investici. U solárních kolektorů existuje riziko stagnace nebo netěsnosti solárních panelů.