Možná už jste pojem „burzovně obchodované fondy“ slyšeli, možná jde pro vás o zatím neznámou věc. V každém případě je označuje zkratka ETF. Pro nové investory mohou být vynikajícím vstupním bodem na finanční trhy – zpravidla akciové, ale nejen ty.

Cena těchto fondů je nízká a zpravidla nesou nižší riziko než jednotlivé akcie. Font totiž drží diverzifikovaný koš investic – provedením jediné investice nakoupíte malý podíl několika desítek či dokonce stovek cenných papírů. Skvělé na tom všem je, že nejde o žádné složité finanční produkty, jak by se mohlo neznalým zdát. Pojďme si blíže říct, co je to ETF.

Šest základních indicií, které vám hodně napoví

  • Náklady na správu – zajímejte se, jak vysoké jsou náklady na správu, a vyberte si takové ETF, které si drží roční nákladost výrazně pod 1 %. U aktivně spravovaného podílového fondu panuje možnost dosáhnutí vyšší výkonnosti než index, většině aktivních správců fondů se ale lepší výkonnosti prostřednictvím výběru investic dosáhnout nedaří.
  • Daňová efektivita – jako u akcií, držíte-li investici alespoň tři roky, splníte i u ETF časový test a váš kapitálový výnos nepodlehne zdanění. Jsou tady dva burzovně obchodovatelné fondy, a to distribuční ETF a akumulační ETF.
  • Srozumitelný přehled o podílech – ETF obvykle denně vykazují své podíly a nabízí plnou transparentnost investic. Tak se dozvíte více o detailech svých investic.
  • ETF a pohodlná a okamžitá diverzifikace – nákup ETF získáte podíl ve stovkách akcií nebo dluhopisech. Podílové fondy vám mohou poskytnout stejný typ diverzifikace, obvykle budou ale koncentrované do menšího počtu pozic. Nákladovost je pak kritérium, v kterém ve srovnání s burzovně obchodovanými fondy zaostávají.
  • Zaplnění specifických mezer ve vašem portfoliu díky ETF – ETF vám umožní investovat dle tržních odvětví, charakteristiky, geografie, nebo může jít o specializované investice.
  • Aktivní nebo pasivní správa ETF – tradičně jsou zmiňovaná více pasivní ETF, jež investoři využívají pro jejich nízkou nákladovost a schopnost dosáhnout tržních čili průměrných výnosů. To jsou velmi často výnosy, které většina aktivních investorů není schopná dosáhnout.

Více informací i tipy na zajímavé burzovně obchodované fondy najdete na tradecz.cz.